Eraserhead


Lynch'in bu ilk uzun metrajı görsel açıdan hakkaten tam bi orgazm yaşatıyor: Aslında pek de deşilecek bi yanı yok, görselliğe kendinizi bırakmanız kafi..

Yine de, belli belirsiz hikayesini az bişii anlatmak gerekirse, Henry bi fabrikada çalışıyor, şu an tatilde ve fakat: Arada bi görüştüğü Mary bi akşam onu yemeğe davet ediyor, yemek sırasında annesi Mary'nin doğum yaptığını ve evlenmeleri gerektiğini söylüyo (bunu yapmadan önce Henry'yi taciz ediyo..), ~2 aylık doğmuş cenini Henry'nin dairesine getiriyorlar ve fakat ağlamalarına dayanamayan Mary evi terk ediyor.. Bundan sonrası oldukça sürreal olan olan filmde, Henry hayaller görmeye başlıyo, iş, aşk ve kendisi hakkında çeşitli şeyler görüyo..
Bebeği öldürüyo ve film bitiyo-
tabii bebeğin ölümü o kadar kolay olmuyo..

Film, Lynch'in kısa filmlerinden The Grandmother'la görsel stil, atmosfer ve overacting tercihleriyle oldukça benzeşiyo bi kere: Henry de, kısa filmdeki çocuk gibi saksısız toprakta ağaç yetiştiriyo, "gerçek.." dünyada bocalayıp hayallere dalıyor, psikolojik etkenlere fizyolojik tepkiler veriyo (çocuk yatağa işerken, Henry'nin burnu kanıyor..) filan..

Filmde dikkati en çok, rüya sahneleri çekiyo tabii: Henry Mary'den "çıkardığı.." ceninleri öldürüyor, Lady in Radiator yukarıdan düşen ceninleri öldürüyor, posta aracılığıyla gelen kurtçuk cenin-tenyaya dönüşüyor, Henry 27 numarada oturan kadınla sevişiyor, Lady in Radiator "in heaven, everything is fine.." diye şarkı söylüyor, Henry intihar ediyor ve beyni silgi yapımında kullanıyor..
Gerçek, hiçbi şekilde Henry'yi tatmin etmiyor, Mary, evlilik ve bissürü çocuk demek, 27 numaralı kadınsa arzusu olmasına rağmen, ben daha farklı bi yol denemek istiyorum: Bu kadın Henry'nin fallik annesi: Ondan hem korkuyor/çekiniyor, hem de onu arzuluyor.. Mutluluğu ya da üzüntüsü (sadece..) ona bağlı: Peşinden gelen "In heaven, everything is fine.." şarkısıysa, Henry'ye vaat oluyor ve kafası koparak (kastrasyonun en ilkel sembolizmi..) intihar ediyor..

Gerçeğe döndüğünde fallik annenin kendisine ait olmadığını anlayan Henry, çocuunu öldürüp (bu, ondan bıktığı için de olabilir, fallik anneyi -yeniden, elde etmek için bi trük de, Lady in Radiator'a sunduğu bi kurban da..) hayal dünyasını seçiyor-
"zorlama çözümlemeler bunlar.." :))

Işık kullanımı muhteşem, olağanüstü bi film: Edward Scissorhands'in kardeşi..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Unported License.