BraveMark Andrews, Brenda Chapman ve Steve Purcell'in yönettiği '12 yapımı Brave'i, Pixar'ın '09 yılındaki son hiti Up'tan beri hikaye anlatıcılığında sektörün gerisinde kalmaya başladığının en açık göstergesi olarak işaretledim kişisel tarihçeme. Çünkü bu filmde yeni -daha doğrusu özgün, hiçbir şey yok. Brave'i izlerken son dönemin pek çok animasyonundan imgeler kafanızın içinde "bunu daha önce görmüştüm" hissi uyandırıyor, hikayenin merkezindeki anne-kız çatışması kağıt üzerinde son derece güçlü olsa da, perdede o kadar etkileyici durmuyor; araya sıkıştırılan "komik" anların o kadar da komik olmadığını ve en kötüsü son derece saçma bir şekilde filmi dublajlı izlemek zorunda bırakılışımız filan…

Sondan başlayayım: Aşk-ı Memnu'daki anne-kız castını bu filmin seslendirme kadrosuna dahil etme fikri kimden çıktıysa sektörden elini eteğini çeksin bence. Özellikle de Beren Saat'in son derece başarısız dublajı filmi çekilmez kılıyor. Daha kötüsü bizi filmi "bu" şekilde izlemek zorunda bırakan UIP'ye de en derin teessüflerimi iletiyorum.

Filmdeki imgeler de hep bir yerden tanıdık geliyor. Walt Disney '10'da Tangled ile hakikaten eğlenceli bir Rapunzel uyarlaması sunmuştu. Brave ise o filmin merkezindeki üvey anne-kız ilişkisini, saç fetişiyle birlikte bir adım daha öteye taşıyor, ancak Tangled'in merkezindeki üvey anne-kız ilişkisi Brave'den çok daha inandırıcı ve çok daha "takip edilesi" duruyordu. Brave ise anneyi bir ayıya dönüştürmesine rağmen, bu ilişkiyi takip edilebilir kılamıyor.
Baba imgesinin How To Train Your Dragon'daki babanın cüssesine kadar kopyası olmasına, annenin climaxten sonra Pocahontas'a dönüşmesine, cadının evine doğru sıralanan ruhların Mononoke-hime'deki kombaraları "uzaktan" andırıyor olmasına, Merida'nın atının kimi zaman Tangled'deki Maximus'un mimiklerini canlandırmasına filan girersek çıkamayız gibime geliyor. Baştaki özgünlük vurgusunu da bu yüzden yaptım, çünkü Brave'de özgün herhangi bir şey bulamadım ben-
lordlardan birine Macintosh adını vermek gibi "dahice" buluşlar ise patetik duruyor.

Pixar'ın Disneyleşmesi ya da diğer stüdyoların Pixar'ı sollaması: Olaya nasıl bakarsanız bakın Brave son derece kötü bir film.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Unported License.