Graphic Sexual Horror


"bu seneki belgesel favorim kesinlikle "graphic sexual horror.." olacakmış gibi duruyo, !f'tekilere sesleniyorum, getirin çabuk bu filmi.."
ug tek, 14 aralık '09, twitter..

Ve, her ne kadar bir yıl gecikmeyle de olsa, dediğim gibi de oldu: Graphic Sexual Horror, benzersiz bir deneyim sunuyor: İlk gösterimi Slamdance Film Festivali'nde yapılan Graphic Sexual Horror'dan ilk haberdar oluşum oldukça uzun bir süre sonra rastlasa da, ondan sonraki zamanlarımın bir kısmını filmi düşünerek geçirdim, !f'e, İstanbul Film Festivali'ne, dahi filmekimi'ne de beklesem de, olmadı ve birkaç hafta önce filmin dvdsinin çıktığını öğrenmemle siparişimi vermem bir oldu, tedarik sorunları vs.. derken dün elime geçti, ancak bugün izleyebildim..

Barbara Bell ve Anna Lorentzon'ın ortak prodüksiyonu olan '09 yapımı Graphic Sexual Horror, bdsm külliyatının köşetaşlarından insex.com'un kuruluşuna, işleyişine, konseptine, modellerine ve kapanış sürecine etkili bir bakış atarken, zamanında gösterilmiş materyallere de yer veriyor.. Ve bunu yaparken, çok büyük bir boşluğu dolduruyor..

Brent Scott tarafından '97 yılında kurulan (ki kendisi Carnegie'de proseförmüş aynı zamanda..) insex.com, yayın hayatı bitene kadar geçen 8 senelik süre zarfında 35.000 üyeye sahip olan, üyelerinden her ay 60$ ücret alan, canlı performanslar, videolar ve chat imkanı sunan yapısıyla fenomene dönüşmüş bir site: En ilginç ayrıntısıysa ana sayfasında yer alan ve üye olmadan önce üyelerine "yemin ettiren.." sözleşmesi..

Sitenin kurucusu Brent'se ilginç bir figür: Küçüklüğünden beri acıya karşı ilgisi olan Brent, Vietnam Savaşı sırasında askerlik yaparken, Japonya'nın dillere destan Bakushi, Shibari, Shibaru, Nawashi kültüründen çok etkilenip, ülkesine döndüğünde bondage konseptli resimler yapmaya başlayıp, çeşitli performanslar ortaya koyuyor-
trevor Brown da bu yolu takip ediyor misal, ahah..
Eşi Philly'yle mükemmel bir çift oluşturan Brent'in yatak odası çeşitli alet edevatlarla kaplı tahmin edeceğiniz gibi: Ancak kendisi bununla yetinmeyip bunu site haline getiriyor.. Ve (yine filmin açılışındaki haritada gösterildiği gibi..) kısa sürede dünyanın dört bir yanından takipçileri oluşmaya başlıyor.. Bir modellik ajansıyla anlaşıp, paraya ihtiyacı olan kızları model olarak kullanırken, "Metal Man.."le anlaşıp, ona da düzenekler hazırlatıyor.. Ve her şey hazır..

Belgeselin yönetmenleriyse aslında şirketin elemanları: 6 yıl insex'te çalışan ikili fotoğrafçılık, senaristlik yapmışlar: Yaşananları "belgeleme.." fikri de, setteki ortamdan doğmuş: Set dediğimiz de Brent'in garajı..

Pornonun bdsm çekimleri her zaman zordur, bu yüzden çeşitli efektlerin kullanıldığını da biliyorduk: Graphic Sexual Horror, düzenekler ve efektler kısmına açıklık getirdiği kadar, oyuncu performanslarının nasıl bu kadar "gerçekçi.." olduğunu/-abildiğini de açıklıyor: Adrenalin.. Özellikle çekim esnasında bacakları titreyen ablamızın çekim sonrasındaki inanılmayacak kadar "normal.." hali, bu konuda çok etkili bir örnek sunuyor..

Modellerse bu işi daha çok para için yapan kişiler: Zira tek çekimde binlerce dolar kazanmak, çekilen acıya da değiyor görüldüğü gibi: Ancak, içlerinden iki tanesi var ki, işi büyütmüşler, Princess Donna, modellik/oyunculukla başladığı insex kariyerine, eğitmen olarak devam edip, sonrasında kendi sitesini kurmuş bir işkadını.. Şu an n/ickini hatırlayamadığım diğer ablamızsa oyunculuktan yönetmenliğe terfi etmiş..

Belgesel çok güzel giderken, bir yerde kırılıp Brent ve bir oyuncunun aşkına odaklanıyor.. Brent kadını öve öve bitiremezken, bir başkası o ablayı kıskandığını "itiraf.." ediyor, "hepimiz kadın değil miyiz sonuçta??"ya çıkan brif karşısında "öf.." derken buluyorsunuz kendinizi..

Sitenin kapatılmasıysa Bush'un politikalarının sonucu: PATRIOT Act'in balyozundan kaçamayan site yayın hayatına son verse de, etkileri silinecek gibi değil..

neysse,, olağanüstü ayrıntılı tasarım hikayelerini, yaşanan kazaları, bdsm külliyatının mutfağını, buna karşılık ciddi tehlikeleri olan performansları (Hydrophobia bu açıdan olağanüstü..) izlemek açısından mükemmel (ve alternatifi olmayan..) bir tercih Graphic Sexual Horror: Bdsm'ye ilgi duyan herkese tavsiye ederim-
gibi, klişe bir final de yaptım ya, ne diyeyim artık :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NoDerivs 3.0 Unported License.